Aika: 4.–5.8. to–pe klo 17.30–20.00 ja 6.8. la klo 13.00–15.30
Opetuspaikka Vilhonvuorenkatu 12, kesäyliopiston koulutustila
(sisäänkäynti Kalasataman Kummeli, soita kesäyliopiston ovikelloa)
Voit osallistua kurssille joko paikan päällä (Vilhonvuorenkatu 12) tai etänä. Tarvitset tietokoneen tai mobiililaitteen nettiyhteydellä, kameralla ja äänentoistolla sekä kuulokkeet (esim. puhelimen kuulokkeet). Saat ohjeen lähempänä kurssin alkua. Otathan yhteyttä, jos et ole saanut ohjetta opetuksen alkamisaamuun mennessä. Tarkistathan myös roskapostisi.
Tavoite ja sisältö: Mitkä Ihmeen ismit? Intensiivikurssi ismien ihmeelliseen maailmaan selventää modernin taiteen tavoitteita ja taiteen kriisiä muuttuvassa yhteiskunnassa. Luentojen lisäksi opiskelijat saavat käyttöönsä Thinglink-materiaalin, jossa esitellään ismejä taidehistoriallisen polun muodossa. Tämä materiaali vastaa 4 oppitunnin määrää.
1. kerta: Tutustumme modernin taiteen ismien syntyyn. Käsittelemme realismin, impressionismin ja divisionismin sekä vuosisadan vaihteen ismit, fauvismin, kubismin ja ekspressionismin, jotka etsivät taiteen paikkaa maailmassa.
2. kerta: Aiheena teollistumisen ismit, futurismi, konstruktiovismi ja brutalismi, sekä henkisyyden etsiminen
symbolismin, surrealismin ja metafysiikan kautta.
3. kerta: Mietimme mitä taide on, dadaisimin, informalismin ja konseptualismin kautta. Ismit johdattavat meidät nykytaiteeseen minimalismin, uusrealismin ja hyperrealismin kautta.
Opettaja: PhD Liisa Väisänen
Kesto ja kurssimaksu: 9 t (+ Thinglink-materiaali 4 t), 40 €
Opettaja: Väisänen Liisa
Paikkatilanne: Osallistujamaksimi 200, kurssilla on tilaa.
Opetuspaikka: Hybridiopetus / Osallistu lähi- tai etäopetukseenPäivä ja kello: To: 17.30 - 20.00 Pe: 17.30 - 20.00 La: 13.00 - 15.30
Aika: 4.8.2022 - 6.8.2022
Kurssimaksu: 40,00 €
Ilmoittautuminen alkaa: 31.3.2022 10.00
Ilmoittaudu viimeistään: 3.8.2022 23.59